ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΛΥΚΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΛ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024

(alert-warning)Πρέπει να υποβάλουν αίτηση για το σχολικό έτος 2023-2024, ανεξάρτητα από το σχολείο τελευταίας φοίτησης οι: 1. Μαθητές/τριες Γ΄ Γυμνασίου που θα φοιτήσουν στην Α΄Λυκείου (Δημόσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ημερήσιου ή εσπερινού) ή ΠΕΠΑΛ). 2. Μαθητές/τριες Α΄& Β΄ Λυκείου που θα ανανεώσουν την εγγραφή τους για τη Β΄ ή Γ΄τάξη αντίστοιχα (Δημόσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ημερήσιου ή εσπερινού) ή ΠΕΠΑΛ) ή θα μετεγγραφούν σε άλλου τύπου σχολείο.

👉 Έως και τις 07/07/2023 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. - ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024.

👉Οι αιτήσεις πρέπει να υποβληθούν μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/

👉Η διαδικασία είναι απλή εφόσον έχει δηλωθεί κάποιος κηδεμόνας ως υπεύθυνος για έναν μαθητή στο myschool στο σχολείο τελευταίας φοίτησης κι απαιτούνται οι κωδικοί taxisnet. Ο πλήρης οδηγός βρίσκεται στον παρακάτω υπερσύνδεσμο: οδηγός